Havalandırma

Havalandırma


Havalandırma, genellikle ortak kullanım alanına sahip yerlerde ve kokuların ağır bulunduğu ortamlarda havanın bir sistemle dışarı atılma işlemidir.

Havalandırma izolasyonu ise dışarıya atılan kirli havanın geri dönüşünü engelleyen bir sistemdir. Havalandırma kanalları bina içerisine monte edildikten sonra mutlaka mastik ve silikonla izolasyonu yapılmalıdır. Böylece kötü hava veya ortamdan dışarı atılan kimyasal içerikli kokuların içeriye sızması engellenmektedir.

Havalandırma çeşitleri


Kapalı alana sahip işyerleri günde en az bir kere olmak üzere tüm odaları havalandırılmalıdır. Ayrıca çalışılan ortamda bulunan gazların ve kötü kokuların yoğun olması havanın sık sık tazelenmesi gerektiğini göstermektedir. Bunun için bir havalandırma sistemi şarttır. Böylece kötü hava koşullarında işyeri ortamının sıcaklık derecesi düşmeyecek hem de havanın temiz ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olması sağlanacaktır. Toz, duman ve kötü koku yayan işlerin yapıldığı yerlerde bu kokuları çekebilecek yeterlilikte aspiratör ve bacaya sahip havalandırma tesisatı olması gerekir. Eğer boğucu zehirli ve insan sağlığına zararlı kokuların olduğu bir alansa buna uygun bir havalandırma tesisatı yapılmalıdır. Bu tür yerlerde mutlaka havalandırma izolasyonu yapılması şarttır. Ayrıca çalışanlar maske ve koruyucu gereçler kullanmalıdır. Havalandırma lokal merkezi ve davlumbaz olarak üç başlıkta toplanır. Bu havalandırma çeşitleri kullanılacak olan yere göre hangisinin kurulacağı değişiklik göstermektedir.